Zubák

    Hraničná obec s Českou republikou Zubák leží v severnej časti Bielych Karpát, v husto zalesnenej Zubáckej doline 20 km severozápadne od Púchova. Chotár obce má rozlohu 2595 ha a 874 obyvateľov(sčítanie 2011). Obec sa prvýkrát spomína v roku 1471 pod názvom Zwbaky. Pôvodní obyvatelia boli roľníci a lesní robotníci, živili sa tiež lovom zveri, rybolovom, neskôr sa zaoberali poľnohospodárstvom, vyrábali kolesá, vozy, krosná, kolovraty, hospodárske náradie. Chotár je posiaty početnými osadami – kopanicami. V 60-tych rokoch 20. stor. bol zaregistrovaný minerálny prameň – sirková voda. Dominantou obce je barokovo-klasicistický kostol sv. Vendelína z roku 1806. Pri kostole sa nachádza pastoračné centrum s možnosťou ubytovania 50 osôb. V obci sa nachádza základná deväťročná škola, materská škola, pošta, kultúrny dom, obecný úrad, fitnes centrum, obecná knižnica, 4 predajne potravín, mäsiarstvo, drogéria, 2 pohostinstvá, píla, umelecké kováčstvo a kominárstvo.

    V roku 2007 začala v obci pôsobiť Jednota dôchodcov Slovenska, ktorí majú aj svoj spevácky spolok Radosť, ďalej v obci pôsobí dobrovoľný požiarny zbor, poľovné združenie, futbalisti, hudobná skupina SONG a od roku 2010 mužská folklórna skupina Rožnovec.

    Cez Zubák vedie turistický chodník z Červeného Kameňa do Záriečia, v r. 2009 bola na rozhraní obcí Dohňany a Zubák postavená turistická rozhľadňa, z ktorej je prekrásny výhľad na celú Púchovskú dolinu. Obec je obkolesená peknou prírodou, vhodnou na turistiku a agroturistiku .